Časopis Regionální knihovny Karviná


Karvinské pověsti se senátorem Radkem Sušilem

11. ročník projektu Celé Česko čte dětem v Regionální knihovně Karviná, příspěvkové organizace odstartoval v oddělení pro děti a mládež v Karviné - Novém Městě. Hostem se stal senátor a skvělý lékař Radek Sušil. Spolu jsme otevřeli knihu Stanislava Filipa - Karvinské pověsti.


Zajímavostí této knihy je to, že pověsti jsou zveršovány a ilustrace dodaly děti z karvinských škol.
V úvodu náš host prozradil, které knihy měl rád jako malý a také co četl své dceři. První pověst byla o Ondrášovi v Černém lese, který byl zbojníkem a potrestal klevetivou bábu.
Pověsti nemají daleko k pohádkám, o tom nás přesvědčila další ukázka z knihy pod názvem O chytré Maryčce. Děti v ní správně poznaly podobnost s pohádkou z pera Boženy Němcové Chytrá horákyně, která byla zfilmována jako Princezna Koloběžka první. Před poslední ukázkou vyjmenovaly děti všech devět městských částí Karviné. To proto, že jsme si četli o tom, jak vznikl název ulice Hrnčířská.
Ukázka v knize se jmenovala Zbojník, sedlák a hrnčíř.
Ke správným Karviňákům patří i jejich vlastní řeč, říká se jí ̶2;po našymu“. Děti mohly hádat, co znamenají jednotlivá slovíčka, například rožek, fertyk, gabať, břuch, kopidol, ludra, otargany. Kde si nevěděly rady děti, pomohli ochotně rodiče.
Nechyběla ani tradiční vědomostní soutěž, závěrečná autogramiáda a focení s hostem. Velikým překvapením byly sladké balíčky, které nám daroval pan Radek Sušil.
(yko)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímľ autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neuľívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 69 vyšlo 15. 10. 2018.