Časopis Regionální knihovny Karviná


Co si přečtu...aneb Malá galerie nejčtenějších autorů

V dnešním seriále se budeme věnovat literatuře YOUNG ADULT. Jedná se o knihy, které jsou především věnovány mladým a dospívajícím čtenářům (samozřejmě číst je může kdokoliv). Hlavním námětem těchto knih je láska, drama, humor, fantasy a jiné.


Snad nejznámějším autorem těchto knih je John Green a jeho kniha Hvězdy nám nepřály. Napsal však spoustu dalších knih – Papírová města, Jedna želva za druhou, Hledání Aljašky, Příliš mnoho Kateřin,…
Stejně oblíbenou autorkou je Colleen Hooverová. Její knihy se ihned po vydání ocitnou na žebříčku bestsellerů listu New York Times. Doposud vyšlo: Život jedna báseň, Bez naděje, Ztracená naděje, Odvrácená tvář lásky, Možná jednou, Námi to končí. V knize Možná jednou se seznámíme s 22 letou Sydney, která právě slaví narozeniny. Tento den si však představovala úplně jinak. Dozvěděla se, že její přítel Hunter ji podvádí s nejlepší kamarádkou Tori, se kterou bydlí. Udeří na ně, oba se přiznají, a proto Sydney nezbývá nic jiného, než se ze společného bytu odstěhovat. Jenomže kam má jít? A navíc tak strašně prší. Přijme tedy nabídku od kytaristy Ridge, který zrovna hledá spolubydlící. Nejsou si cizí, komunikovali spolu přes balkon, kdy Ridge hrál skladby na kytaru a Sydney mu poslala text k této písni. Sydney zjišťuje, že Ridge komunikuje pouze psaným textem (SMS, Messenger), protože je hluchý. Je dlouholetým členem skupiny Sounds of Cedar a dohodne se se Sydney, že nemusí platit nájem, pokud mu pomůže psát texty.
Především psychologickou tematikou se zabývá autorka Jennifer Nivenová v knize Všechny malé zázraky. Příběh Finche a Violet je o hledání a (ne)nalézání, o přátelství, první lásce… ale také o diagnóze jménem bipolární afektivní porucha a o tom, jak ovlivňuje každodenní život. Theodora Finche fascinuje smrt. Neustále přemýšlí nad způsoby, jak by se mohl zabít. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost – upíná se k dokončení střední školy a k momentu, kdy bude moct opustit rodné městečko v Indianě. To jí totiž až příliš bolestně připomíná nedávnou tragickou smrt její sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat. Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde úplně neobyčejná. Svede je dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat „krásy Indiany“. Finch zjišťuje, že jen s Violet může být sám sebou – podivínským, přemýšlivým, ale zároveň zábavným a originálním; a že není až takový blázen, za jakého ho ostatní považují. Violet zase zapomene počítat dny do konce školy a konečně začíná znovu žít. Jenže zatímco Violetin svět se rozrůstá a získává nové barvy, Finch se propadá do temnoty deprese. Kniha je jednou z nejlepších knih v žánru Young Adult.
Školní tematiku ve své knize Jeden z nás lže řeší Karen M. McManusová. Simon Kelleher není moc oblíbeným studentem na střední škole, protože je vlastníkem bulvární aplikace „Co ty na to“. Vyšťourá ty nejtajnější informace o studentech a pak je zveřejní v této aplikaci. Jedna dívka se dokonce pokusila o sebevraždu. Ale vůbec mu to nevadí a pokračuje v tom. Když je „po škole“ spolu s dalšími čtyřmi studenty – Cooperem, Bronwyn, Natem a Addy, má před sebou poslední minuty života. Poté, co se napije čisté vody, dostane alergický záchvat a nikdo mu už nedokáže pomoci. Při pitvě se prokáže, že mu někdo do kelímku musel nalít arašídový olej, na který měl silnou alergii. Kdo to ale z těchto čtyř studentů mohl udělat? Policie všechny vyslýchá, nikdo se k ničemu nepřizná. To ale netuší, že mají spadeno na všechny. U Simona se v počítači našel další článek z aplikace, který prozatím nevyšel. A bohužel jsou v něm zmiňováni právě tito čtyři studenti. Addy podvedla svého přítele, Bronwyn si stáhla učitelovy testy, Nate prodává drogy a Cooper je dobrým nadhazovačem, ale nestojí za tím nějaký dopping? Policie se tedy zaměří na ně a ví, že někdo z nich musí lhát. Byli sami se Simonem v učebně po škole. Jeden začíná obviňovat druhého. Ale co když to byl někdo úplně jiný? Policie má nelehký úkol…
Tyto knihy doporučuji všem, kteří se chtějí po dlouhém dni odreagovat, ale upozorňuji – kapesníky mějte vždy u sebe.
(jab)

Licence Creative Commons
Časopis Sova, jejímľ autorem je Regionální knihovna Karviná, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neuľívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika .
Vytvořeno na základě tohoto díla: sova.rkka.cz

Vydává Regionální knihovna Karviná. Číslo 69 vyšlo 15. 10. 2018.